
U ponedeljak 20. maja 2024. godine je u selu Ilandži, opština Alibunar, veoma uspešno sprovedena akcija čišćenja pašnjaka, staništa stepskog sokola. Akcija je deo kampanje „Sokolom za sokola" čiji je glavni cilj zaštita i očuvanje stepskog sokola (Falco cherrug). Da podsetimo od svake kupljene karte u vozu „Soko", u periodu od 1. decembra 2023. do maja 2024. godine, bio je odvajan po 1 dinar za kupovinu i postavljanje veštačkih gnezda za stepskog sokola, za čišćenje staništa i druge aktivnosti.
Partneri na projektu, koji su učestvovali i na ovoj akciji su predstavnici: „Srbija Voza" A.D. , Pokrajinskog zavoda za zaštitu prirode, A.D.„Elektromreže Srbije", opštine Alibunar, Udruženja „Mladi istraživači Srbije" i drugi.
Pokrajinski zavod za zaštitu prirode je istakao: „Iz široke palete bogatog biodiverziteta naše zemlje, stepski soko je u posebnom fokusu sektora zaštite prirode, kao strogo zaštićena i globalno ugrožena, ali i simbol elegancije, brzine, slobode i čistog pogleda. Ovoj retkoj vrsti preti opasnost, između ostalog i zbog nestajanja i narušavanja prirodnih otvorenih travnih staništa. Jedno od najbogatijih i za sokola veoma važnih travnih staništa u našoj zemlji su pašnjaci kod naselja Ilandža, u opštini Alibunar. To je naš današnji poligon na kojem ćemo zajedno sa ostalim partnerima na projektu i brojnim volonterima, u praksi dati doprinos očuvanju ove vrste. Čišćenjem ovog prostora pomažemo stepskom sokolu da njegovo stanište obezbedi dovoljnu količinu hrane tokom cele godine, a posebno u periodu odgoja mladunaca. Sve što danas radimo nadovezuje se na ostale aktivnosti na projektu „SOKOLOM ZA SOKOLA", postavljanje veštačkih gnezda i širenje svesti o značaju očuvanja stepskog sokola i prirode uopšte."
Dosadašnji rezultati zajedničkog rada jasno ukazuju da će zahvaljujući projektu „SOKOLOM ZA SOKOLA" stepski soko imati sve bolja staništa, sve bolje uslove za život i biti snažan simbol očuvanja biološke raznovrsnosti i dobre međusektorske saradnje.