Program


2. SIMPOZIJUM O ZAŠTITI PRIRODE SA MEĐUNARODNIM UČEŠĆEM: „ZAŠTITA PRIRODE - ISKUSTVA I PERSPEKTIVE“

PROGRAM


I dan - Petak, 1. april 2016. godine


9:00
Registracija učesnika

9:30
Otvaranje konferencije (Amfiteatar)

10:00
Uvodna predavanja (Amfiteatar)

Moderatori: D. Mijović, S. Puzović


10:00
Srđan Belij, Darko Timotić - Geodiverzitet i zaštita geonasleđa u Srbiji, stanje i perspektiva

10:20
Voislav Vasić - Očuvanje biodiverziteta: otvorena pitanja

10:40
Radovan Pejanović, Sanja Đukić, Goran Škatarić - (Ne)održivi razvoj, klimatske promene i problemi poljoprivrede

11:00
Diskusija

11:30
Pauza

11:45
Uvodna predavanja (Amfiteatar)

Moderatori: S. Belij, B. Panjković


11:45
Slobodan Puzović - Strateški, razvojni i planski aspekti zaštite prirode

12:05
Vladimir Stojanović - Integracija zaštite prirode i turizma: Nove šanse i izazovi za zaštićena područja

12:25
Vladimir T. Jokanović, Vladimir V. Jokanović - Bezvremena protivurečja savremene medicine

12:45
Diskusija

13:15
Otvaranje izložbe

13:30
Ručak

15:00
Rad po sekcijama

15:00
Sekcija 1: Zaštita geodiverziteta i objekata geonasleđa (Biblioteka)

Moderatori: S. Knežević, S. Marković


15:00
Plenarni rad: Dušan Mijović - Geološka raznovrsnost u prirodi Srbije – Zaštita i optimalni model održivog upravljanјa

15:20
Aleksandra Maran Stevanović, Mališa Mladenović - Geopark i evropska mreža geoparkova (EGN): Nominacija potencijalnih područja

15:30
Srđan Belij, Zoran Đajić - Kamen u objektima geonasleđa Beograda: kersantit i peščar

15:40
Darko Timotić, Mirjana Nikolić - Sarmatski karbonati brda Karaula – objekat geonasleđa Srbije

15:50
Jelena Ćalić, Vojkan Gajović, Mališa Mladenović, Mihajlo Mandić - Formiranje registra speleoloških objekata u Srbiji

16:00
Diskusija

16:30
Pauza

16:45
Sekcija 2: Ekosistemske usluge, turizam, promocija i edukacija u zaštiti prirode (Biblioteka)

Moderatori: V. Kicošev, V. Stojanović


16:45
Plenarni rad: Vesna Kicošev - Ekosistemske usluge u funkciji održivog korišćenja područja nacionalne ekološke mreže

17:05
Plenarni rad: Fojkar Oliver - Edukacija stanovništva put ka zaštiti prirode u Vojvodini

17:25
G.Brun, Voislav Vasić V. Gburčik, J. Nikolić - Antonijević - Škola održivosti: desetogodišnja iskustva ekološke edukacije u Srbiji

17:35
Igor Stamenković, Milana Pantelić, Vladimir Stojanović, Lazar Lazić, Bojana Došenović - Zainteresovanost stanovništva AP Vojvodine za aranžmane ekoturizma

17:45
Jelena Belij, Marija Belij - Stepen turističke razvijenosti u Ramsarskim područjima Vojvodine i mere za njegovo unapređenje

17:55
Jelena Dunjić, Vesna Kicošev, Vladimir Stojanović - Značaj ekosistemskih usluga u održivom razvoju turizma na primeru Specijalnog rezervata prirode "Deliblatska peščara"

18:05
Diskusija

18:35
Poster sekcija

15:00
Sekcija 3: Zaštita staništa i vrsta (Amfiteatar)

Moderatori: B. Zlatković, G. Anačkov


15:00
Plenarni rad: Goran Anačkov - Potreba za efikasnim modelom zaštite taksona na području Srbije: godišnja revizija lista taksona - primer roda Allium L. na području Srbije

15:20
Snežana Simić, N. Đorđević, A. Mitrović - Diverzitet algi u zaštićenim prirodnim područjima – Vrelo Mlave i Krupajsko vrelo

15:30
Bojan Zlatković, D. Jenačković, Đ. Milošević, M. Drndarević, M. Nikolić - Brojnost krajnje ugrožene vrste Stachys milanii Petrović (Lamiaceae) opada sa porastom gustine vegetacije na staništima u prirodi

15:40
Martin Bobinac, Sandra Kusturin, Siniša Andrašev, Alen Kiš - Učešće invazivnih neofita u strukturi sastojina poljskog jasena u branjenom delu od poplava Monoštorskog rita (SRP „Gornje Podunavlje“)

15:50
Mihajlo Stanković - Pregled novih taksona flore i faune za Srbiju i Balkan u Specijalnom rezervatu prirode „Zasavica“ za proteklih osamnaest godina postojanja (1997.-2015.god.)

16:00
Diskusija

16:30
Pauza

16:45
Nastavak sekcije 3: Zaštita staništa i vrsta (Amfiteatar)

Moderatori: B. Zlatković, G. Anačkov


16:45
Plenarni rad: Dejan V. Stojanović, Ivana Pantić - Naučna istraživanja staništa i vrsta insekata zaštićenih područja prirode Republike Srbije

17:05
Igor Ponjiger, Z. Ristić, V. Marković, M. Matejević, M. Kovačević - Značaj i proces reintrodukcije evropskog jelena na prostoru Fruške gore (Srbija)

17:15
Miloš Radaković, Goran Sekulić, Vladan Bjedov, Miloš Vukelić, Verica Stojanović, Jovan Stanojčić - Ptice i sisari na području aerodroma "Nikola Tesla" u Beogradu - rizici po vazdušni saobraćaj i mere za smanjenje rizika

17:25
Katarina Breka, Srđan Breka - Analiza ishrane velike zelene žabe (Pelophylax ridibundus, Pallas 1771) u odabranim akvatičnim staništima u okolini Pančeva, Srbija

17:35
Jelena Lujić, Zoran Marinović, Bela Urbanyi, Akos Horvath - Transplatacija spermatogonija: rešenje za očuvanje genetičkih resursa kod riba

17:45
Dimitrije Radišić, Ante Vujić, Snežana radenković, Tijana Nikolić, Sonja Trifunov, Andrijana Andrić - Pregled područja od značaja za zaštitu diverziteta osolikih muva (PHA) (Diptera, Syrphidae) i predlog njihove zaštite

17:55
Diskusija

18:30
Poster sekcija

21:00
Svečana večera: restoran Sokače, Pavla Papa 11

II dan - 2. april 2016. godine


9:00
Rad po sekcijama

9:00
Sekcija 4: Održivo korišćenje i saradnja sa zainteresovanim stranama (Biblioteka)

Moderatori: S. Đukić, I. Krizmanić


9:00
Plenarni rad: Zsolt Molnár, Marianna Biró, Anna Varga, László Demeter, Viktor Ulicsni, Dániel Babai - Role of Traditional Ecological Knowledge in Nature Protected Cultural Landscapes

9:20
Boris Cekuš, Geza Cekuš - Ekološki otisak mladih Subotičana - umerenost ili rasipanje?

9:30
Jadranka Delić, Imre Krizmanić - Lov u Ramsarskim područjima – „Labudovo okno“ (Specijalni rezervat prirode „Deliblatska peščara“)

9:40
Milan Belobabić, Stefan Kotrla, Jovana Boškov, Aljoša Joksimov - Uticaj civilnog sektora na zaštitu prirode: Studija slučaja Opština Bela Crkva

9:50
Stefan Kotrla, Jovana Boškov, Aljoša Joksimov, Milan Belobabić, N. Cvetković - Stavovi lokalnog stanovništva o zaštiti prirode Vršačkih planina

10:00
Marko Tucakov, Nikola Stojnić - Analiza sadržaja kontakata ornitologa Pokrajinskog zavoda za zaštitu prirode sa građanima vezanih za njihove doticaje sa divljim pticama

10:10
Diskusija

10:40
Pauza

11:00
Sekcija 5: Predeoni aspekt zaštite (Biblioteka)

Moderatori: N. Vasiljević, K. Szabados


11:00
Plenarni rad: Nevena Vasiljević - PLANIRANJE PREDELA: OD TRADICIJE DO SAVREMENOG KONCEPTA

11:20
Plenarni rad: Klara Szabados - Zaštita biodiverziteta na nivou predela u Vojvodini

11:40
Aron Jozsef Deak, Klara Szabados - The vegetation-pattern and its geographical drivers of transboundary sand-ridges betxeen Hungary and Serbia (Vojvodina)

11:50
Dragoslav Pavić, Vladimir Stojanović, Minučer Mesaroš - Problem definisanja pojma rita kao važnog tipa predela u zaštiti prirode Vojvodine

12:00
Radovan Savić, Jasmina Josimov – Dunđerski, Gabrijel Ondrašek, Atila Bezdan, Milica Vranešević, Radoš Zeminac - Nutrijenti u vodi i sedimentima vodotoka Jegrička

12:10
Milena Daničić, Marina Putnik Delić, Ivana Maksimović, Jasna Grabić - Monitoring koncentracije NPK u trsci (Phragmites australis (Cav.) Trin. ex Steud.) iz specijalnih rezervata prirode u Vojvodini

12:20
Tanja Bošnjak, Klara Sabadoš, Laslo Galamboš, Milanka Mišković, Katarina Dragaš - Očuvanje i unapređenje ekološkog stanja prilikom redovnog održavanja korita kanalisanih vodotoka i kanala u Vojvodini

12:30
Diskusija

13:00
Pauza za ručak

9:00
Sekcija 6: Upravljanje zaštićenim područjima i razvoj (Amfiteatar)

Moderatori: I. Vasić, G. Sekulić


9:00
Plenarni rad: Goran Sekulić, Boris Erg, Duška Dimović - Zaštićena područja u Srbiji i IUCN kategorije upravljanja

9:20
Plenarni rad: Bilјana Panjković, Nikola Stojnić, Slobodan Puzović, Lidija Amidžić - Izazovi u upravljanјu zaštićenim područjima u Srbiji

9:40
Duška Dimović, Goran Sekulić - Saveti korisnika kao mehanizam uključivanja javnosti u upravljanje zaštićenim područjima

9:50
Ivana Vasić, Snežana Kovač - Perspektive razvoja zaštite prirode i upravljanja zaštićenim područjima JP „Vojvodinašume“

10:00
Lorand Vig, mr Nikola Stojnić, Katarina Dragaš - Stanje i mogućnosti unapređenja čuvarske službe u zaštićenim područjima u Vojvodini

10:10
Diskusija

10:40
Pauza

11:00
Nastavak sekcije 6: Upravljanje zaštićenim područjima i razvoj (Amfiteatar)

Moderatori: I. Vasić, G. Sekulić


11:00
Milan Medarević, Dragan Karadžić, Ljubodrag Mihajlović, Biljana Pešić, Snežana Obradović - Ugrožavajući faktori stabilnosti šumskih ekosistema u zaštićenim objektima u Srbiji kao rizici održivog upravljanja

11:10
Slobodan Puzović, Tamara Stojanović, Marija Ćuić - Dinamika faune ptica bare Trskovače u odnosu na mere zaštite staništa i unapređenje vodnog režima

11:20
Sretko Milanović, Claudia Danau, Zoran Aćimov, Alin Alimpesc, Florina Crisan - Primer aktivne zaštite jedne populacije grupe orhideja u Nacionalnom Parku "Retezat" (Rumunija)

11:30
Milanka Mišković, Jasminka Gajer, Jasmina Predojević, Lorand Vig - Revitalizacije Parka prirode "Jegrička"

11:40
Nikola Banjac, Dragica Branković, Ljiljana Budakov - Novine u upravljanju zaštićenim područjima

11:50
Goran Krnčević, Slobodan Borčić - Zaštita prirode kroz Nacionalno zakonodavstvo Srbije i proces usklađivanja sa pravom Evropske unije

12:00
Diskusija

12:30
Pauza

13:00
Ručak

14:00
Zaključci

15:00
Završetak Simpozijuma

POSTERI


P1
Višnić, Milica Began - Mogućnosti interpretacije geonasleđa Titelskog lesnog platoa u funkciji njegove konzervacije

P2
Dejan V. Stojanović, Ivana Pantić, Milica Jovanović - Stanište, brojnost i zaštita saproksilnog tvrdokrilca Cucujus cinnaberinus (Scopoli, 1763) (Coleoptera: Cucujidae) u šumskim biocenozama Nacionalnog parka Fruška gora, prvi nalazi u Republici Srbiji

P3
Dejan V. Stojanović, Saša Nestorović, Dragana Milojković, Ivana Pantić - Deset strogo zaštićenih divljih vrsta velikih moljaca (Lasiocampoidea, Bombycoidea: Lepidoptera) inventarisanih u režimu zaštite prvog stepena (stroga zaštita) na staništu „Ploče“ u zaštićenom području prve kategorije, Nacionalnom parku Đerdap

P4
Dejan V. Stojanović, Ivana Pantić - Problemi održive zaštite staništa i vrsta roda Cerambyx (Cerambycidae: Coleoptera) u Republici Srbiji

P5
Katarina Dragaš, Alen Kiš, Vukašin Kartalović - Staništa i koridori za vodozemce u Bosutskim šumama

P6
Srđan Breka, Katarina Breka - Mikro-stanišni preferencijali dnevne aktivnosti velike žabe (Pelophylax ridibundus, Pallas 1771) u parku prirode Ponjavica, Južni Banat

P7
Mihajlo Stanković - Nalazi albino primeraka Eskulapovog smuka u Sremu i Mačvi

P8
Rajko Roljić - Prilog poznavanju ornitofaune Slatine kod Banja Luke

P9
Rajko Roljić, Marina Kovačević - Monitoring seoskih i gradskih lasta na području Laktaša

P10
Danijela Rajkov, Andrej Čonti - Značaj Petrovaradinske tvrđave u zaštiti slepih miševa

P11
Sara Rilak, Ranko Perić - Rasprostranjenje Natura 2000 vrsta u Srbiji Pulsatilla vulgaris (Mill.) subsp. grandis (Wender.) Zämelis

P12
Ábel Molnár, Dezső Harsányi, Tamás Tóth, Péter Őze, Judit Sallainé Kapocsi, Zsolt Molnár, Marianna Biró, Anna Varga - Potentials for Suppression of Invasive Plant Species by Extensive Grazing in Forested Floodplain Areas Based on Experiences Gained along the Hármas-Körös River (Hungary) and the Timis River (Serbia)

P13
Martin Bobinac, Siniša Andrašev, Mirjana Šijačić – Nikolić, AndrijanaBauer, Nikola Šušić - Učešće invazivnih neofita u strukturi mladih sastojina u NP Fruška Gora

P14
Marija Marković, LJ. Rakonjac, D. Muratspahić, B, Nikolić, I. Gnjatović, G. Đelić, S. Stamenković - Uticaj požara na floristički sastav i strukturu šuma na planini Vidlič

P15
S. Stamenković, D. Miladinović, V. Stankov – Jovanović, B. Ilić, B. Nikolić, I, Gnjatović, Marija Marković - Sadržaj organskih kiselina nekih lekovitih biljaka kao rezultat stresa na staništu uzrokovanog požarom na planini Vidlič

P16
Alen Kiš, Vida Stojšić, Anka Dinić - Stanje bukovih šuma u Rezervatu "Papratski do" (Nacionalni park "Fruška gora", Srbija) tokom 60 godina zaštite

P17
Alen Kiš, Biljana Panjković, Z. Galić, Vida Stojšić, Dragan Plavšič, Aleksandra Vujasinović, Radenko Ponjarac - Stanišne predispozicije i planska revitalizacija nalazišta kukurjaka (Eranthis hyemalis Salisb.) na prostoru Specijalnog rezervata prirode „Bagremara “

P18
I. Mijić Oljačić, Laslo Galamboš, Marija Ćuić - Prvi koraci u revitalizaciji Zaštićenog staništa "Bara Trskovača"

P19
Orhideja Štrbac - Iskustva u zašiti prirode na teritoriji opštine Vršac

P20
Anđelina Marić, D. Šaćirović, S. Šaaćirović - Prirodni resursi i stanje životne sredine administrativne teritorije grada Novog Pazara

P21
Bojan Milenić, Nenad Mihajlović - Problemi zaštite zelenih površina u Novom Sadu

P22
Luka Bajić, Dunja Dorčić Beljanski - Aspekti istraživanja značenja, korišćenja i zaštite javnih parkovskih površina na primeru Futoškog parka

P23
Mr Sara Novaković - Finansiranje zaštite prirode na teritoriji AP Vojvodine u periodu 2010 – 2014. godine

Preuzimanje programa i postera za Simpozijum


Top of Page