Pokrajinski zavod za zaštitu prirode

geoportal
Zbrinjavanje
UNESCO – Man and the Biosphere Programme
restore4Life projekat
coopMDD projekat
logo-lifeline-mdd

INFORMATOR O RADU PZZP

INFORMATOR O RADU PZZP

Događaji

Mart 2020
pon uto sre čet pet sub ned
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Nema slike
21.03. obeležava se Svetski dan šuma, koji je ustanovljen 1971. godine da bi se ukazalo na značaj drveća i istakle brojne koristi koje od njih ima čovečanstvo. Šume su najsloženiji kopneni ekosistemi. U njima pored drveća, živi mnogo drugih vrsta bilјaka, životinja, glјiva i mikroorganizama. Složenost šuma se ogleda u njihovoj izraženoj spratovnosti i raznovrsnoj međusobnoj povezanosti svih članova životne zajednice.
Datum :  subota, 21 mart 2020
22
Nema slike
22.03. Svetski dan voda obeležava se svake godine 22. marta. Taj dan je usvojen rezolucijom UN-a u decembru 1992. godine. Ovim danom Ujedinjene nacije žele da podsete na važnost zaštite voda i na nedostatak vode za piće u mnogim krajevima sveta.
Datum :  nedelja, 22 mart 2020
23
Nema slike
Svetski meteorološki dan obeležava se u znak sećanja na 23. marta 1950. godine, kada je službeno osnovana Svetska meteorološka organizacija (WMO) - međuvladina organizacija i specijalizovana agencija Organizacije ujedinjenih nacija koja okuplja 185 članica.
Datum :  ponedeljak, 23 mart 2020
24
25
26
27
28
29
30
31
logo-pannoneagle

PZZP je član IUCN-a

IUCN
wwf-logo

WWF - FOND ZA ZAŠTITU PRIRODE

Prirodnjačka zbirka

Prirodnjačka zbirka

Prirodnjačka zbirka Pokrajinskog zavoda za zaštitu prirode predstavlja sponu između zaštite prirode i muzejske delatnosti. Prikupljeni prirodnjački materijal poslužio je kao osnova za sagledavanje prirodnih vrednosti naše zemlje i ukazao na potrebu očuvanja i zaštite prirode.

Ukupan fond prirodnjačkog materijala danas čini preko 25000 muzejskih jedinica razvrstan u okviru studijskih zbirki: geološko-paleontološka, mineraloška i petrološka zbirka, botanička, entomološka, ihtiološka, herpetološka, ornitološka i teriološka zbirka.

U bogatim studijskim i memorijalnim zbirkama nalaze se predstavnici iščezlih, retkih i ugroženih vrsta, značajnih za sagledavanje istorijske kompononte i zaštite biodiverziteta.

Veliki broj geološko-paleontoloških lokaliteta i profila koji reprezentuju segmente iz geološke prošlosti Srbije više nisu dostupni za istraživanje. Tragovi o njihovom postojanju sačuvani su zahvaljujući materijalu iz zbirki i arhiviranoj dokumentaciji, tako da svedoče o geodiverzitetu ovih prostora i ukazuju na stalne promene koje se dešavaju u prirodi.

Prirodnjačke zbirke se koristi za edukaciju i podizanje svesti o potrebi zaštite i očuvanja bio i geodiverziteta.

Top of Page