Pokrajinski zavod za zaštitu prirode

geoportal
Zbrinjavanje
UNESCO – Man and the Biosphere Programme
restore4Life projekat
coopMDD projekat
logo-lifeline-mdd

INFORMATOR O RADU PZZP

INFORMATOR O RADU PZZP

Događaji

Maj 2020
pon uto sre čet pet sub ned
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
Nema slike
Generalna skupština Ujedinjenih nacija proglasila je 22. maj za Dan zaštite biodiverziteta u cilju podizanja svesti gradjana i povećanja razumevanja značaja njegovog očuvanja i održivog korišćenja. Biodiverzitet kako u prošlosti tako i danas je pod velikim pritiskom različitih faktora ugrožavanja. Mnoge biološke vrste su ugrožene u većem ili manjem stepenu, na pragu su nestajanja ili su čak neke i zauvek izgubljene. Usvajanjem Konvencije o biološkoj raznovrsnosti, na samitu UN o zaštiti životne sredine i održivom razvoju (Rio de Žaneiro, 1992. godine), ostvaren je opšti konsenzus da je biodiverzitet, koji nam obezbeđuje ne samo materijalna bogatstva, već i duhovno zdravlje, temelj zdrave životne sredine i održivog razvoja. Takođe je dogovoreno da zaštita i održivo korišćenje biodiverziteta treba da bude briga celog čovečanstva na globalnom, regionalnom i lokalnom nivou, naročito u borbi protiv siromaštva.
Datum :  petak, 22 maj 2020
23
24
Nema slike
Evropski dan parkova proglasila je Federacija nacionalnih parkova Evrope, s ciljem da skrene pažnju javnosti na značaj zelenih površina. Ovaj datum je odabran kao sećanje na proglašenje prvih evropskih nacionalnih parkova - devet nacionalnih parkova u Švedskoj, 24. maja 1909. godine. Prvi put je Dan parkova obeležen širom Evrope 1999. godine, a u Srbiji se obeležava od 2001. godine.
Datum :  nedelja, 24 maj 2020
25
26
27
28
29
30
Nema slike
Duvan je drugi glavni uzrok umiranja u svetu. Godine 1967. održana je Prva svetska konferencija o pušenju i zdravlju, a godine 1971. Svetska zdravstvena organizacija odlučuje se za sistemsku borbu protiv pušenja duvana i pušenje je definisano kao bolest zavisnosti.
Datum :  subota, 30 maj 2020
31
logo-pannoneagle

PZZP je član IUCN-a

IUCN
wwf-logo

WWF - FOND ZA ZAŠTITU PRIRODE

Ornitološka zbirka

Ornitološka zbirka

Ornitološka zbirka je bez sumnje jedna od najbogatijih i najvrednijih u muzejskim fondovima Zavoda. Njeno stvaranje je započeto 1947, uglavnom poklonima spoljnjih saradnika i otkupom. Organizovani rad i sakupljanje širih razmera nastupilo je 1950. Upravo tada dr Aladar Trišler poklanja deo svoje zbirke jaja, da bi 1958. ona sasvim bila kompletirana otkupom njenog drugog dela, sa ukupno 165 legala i 712 jaja.

Naredne dve decenije u zbirku se godišnje prinavlja prosečno 100 – 150 novih eksponata, u zavisnosti od interesovanja, rada preparatora i broja terenskih izlazaka. Krajem 1976. godine ornitološka zbirka narasta do fonda od 2120 eksponata.

Prvi zvanični rukovodilac ornitološke zbirke je bio Milorad Marčetić ( 1950 – 1969 ). Nakon njega staranje o zbirci preuzima mr Boris Garovnikov ( 1970 – 1995 ), potom brigu o zbirci preuzima mr Slobodan Puzović, a danas zbirku vodi mr Nikola Stojnić.

Jedan od najzaslužnijih ljudi za popunjavanje ornitološke zbirke i njeno sadašnje zavidno bogatsvo, svakako je Antal Laslo, koji je kao zoološki preparator radio u periodu od 1953. do 1976. godine.

Najstariji eksponat u ornitološkoj zbirci je dermoplastični preparat beloglavog lešinara (Gyps fulvus) iz 1910. sa Obedske bare, leg. Đorđa Ševića iz Novog Sada. Lešinara je uhvatio meštanin iz Srema i zatim ga dao mlinaru uz zamenu za samleveno žito. Od ovog primerka je možda još stariji eksponat orla krstaša (Aquila heliaca), koji je preuzet iz stare zbirke gimnazije u Sremskim Karlovcima, ali na žalost bez podataka.

Postoji izuzetno veliki broj vrednih eksponata u ornitološkoj zbirci, a među njima treba posebno naglasiti:

  • plavokljuna patka ( Oxyura leucocephala ) 4 primerka;
  • crni lešinar ( Aequpis monachus ) 2 ex;
  • velika droplja ( Otis tarda ) 5 ex;
  • mala droplja ( Otis tetrax ) 2 ex;
  • pelikan ( Pelecanus crispus) 3 ex;
  • tankokljuna carska šljuka ( Numenius tenuirostris ) 1 ex;

Sadašnji fond ornitološke zbirke procenjuje se na 2 900 eksponata, razvrstanih u okviru više podzbirki:

  • balgovi ( B );
  • dermopreparati ( D );
  • kosturi ( K );
  • jaja ( J);
  • gnezda ( G );
  • udovi ( U );
  • pera ( P );
  • egzotične ptice ( E).

Zbirka gotovo u potpunosti pokriva bogatstvo faune ptica Vojvodine i Srbije. U njoj je zastupljeno oko 250 vrsta ptica.

Top of Page