Pokrajinski zavod za zaštitu prirode

geoportal
Zbrinjavanje
UNESCO – Man and the Biosphere Programme
restore4Life projekat
coopMDD projekat
logo-lifeline-mdd

INFORMATOR O RADU PZZP

INFORMATOR O RADU PZZP

Događaji

Jun 2021
pon uto sre čet pet sub ned
1
2
3
4
5
Nema slike
Svetski dan zaštite životne sredine je dan koji se obeležava u celom svetu svakog 5. juna kroz razne aktivnosti i kampanje, sa cilјem da se skrene pažnja javnosti na brojne ekološke probleme i potrebu očuvanja životne sredine. Datum 5. juni je odredila Generalna skupština UN jer se tog dana održala Konferencija o zaštiti životne sredine u Stokholmu 1972. godine. U svetu se na ovaj dan pokreću brojne aktivnosti u koje je uklјučena javnost, a koje propagiraju odgovorni odnos prema okruženju. U pomenute aktivnosti se jednako uklјučuje i vladin i nevladin sektor.
Datum :  subota, 05 jun 2021
6
7
8
Nema slike
Svetskog dana okeana podsećamo se na vitalnu ulogu mora i okeana za nas same pa i celu Evropu i svet. Iako nije zvanično proglašen od strane Ujedinjenih nacija, svetski Dan okeana se slavi svakog 8. juna i to od 1992. godine, pošto je taj datum utvrđen na samitu u Rio de Žaneiru. Ovaj dan je prilika da se slavi svetski okean i naša lična povezanost sa morem. Svetski okean je neophodno čuvati iz mnogo razloga, a najvažniji među njima su sledeći: on proizvodi najveći deo kiseonika koji udišemo pomaže ljudima da se prehrane reguliše našu klimu čisti vodu koju pijemo predstavlja izvor mogućih lekova
Datum :  utorak, 08 jun 2021
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Nema slike
Dan borbe protiv isušivanja i poplava
Datum :  četvrtak, 17 jun 2021
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
Nema slike
Dan Dunava je integralni deo saradnje podunavskih zemalja i proslavlja se u svih četrnaest zemalja potpisnica Međunarodne konvencije o zaštiti Dunava, kako bi se podigla svest za očuvanje reke kod što većeg broja pojedinaca i kako bi se apelovalo na racionalnu upotrebu vodenih resursa. U zemljama širom Evrope inicijator obeležavanja Dana Dunava je Međunarodna komisija za zaštitu reke Dunav (International Commission for Danube Protection – ICPDR), čija je misija da promoviše i koordinira održivo i integralno upravljanje vodama, uključujući i zaštitu, poboljšanje i racionalnu upotrebu voda.
Datum :  utorak, 29 jun 2021
30
logo-pannoneagle

PZZP je član IUCN-a

IUCN
wwf-logo

WWF - FOND ZA ZAŠTITU PRIRODE

Školska radionica o invazivnim stranim biljkama

Školska radionica o invazivnim stranim biljkama

S ciljem upoznavanja školaraca sa temom invazivnih stranih vrsta, 11. decembra u Osnovnoj školi Ive Andrića u Zagrebu održana je radionica na ovu temu. Kroz igru i interaktivnu radionicu deca četvrtog razreda upoznala su šta su invazivne strane biljke koje rastu u njihovoj blizini i šta treba raditi kada i ako ih pronađu.

Invazivne strane vrste su biljke, životinje i drugi organizmi koji nisu prirodno rasprostranjeni na određenom području, već su unosene pre svega uticajem čoveka. One su glavni izazov za zaštitu biodiverziteta u 21. veku. Nekontrolisano se šire slivom reke Save, istiskuju domaće vrste, imaju negativno delovanje na druge autohtone vrste, uništavaju plodnost tla, smanjuju obradivo poljoprivredno zemljište, uzrokuju velike probleme u odbrani od poplava itd. Ukratko - menjaju prirodna staništa od evropskog značaja i izuzetno ih je teško iskoreniti. Procenjuje se da šteta koju imaju na svetsku ekonomiju iznosi oko 1,4 biliona dolara, tj. oko 5% vrednosti svetske ekonomije.

Radionicu je održalo udruženje Bioteka u saradnji sa Javnom ustanovom Zeleni prsten Zagrebačke županije. Učenici 4.b razreda i njihova učiteljica Marina Pavlić na razigran način su naučili zanimljive stvari o biljkama poput bagremca, zlatice, divljeg duvana i ambrozije, zašto ugrožavaju naše autohtone vrste i kako negativno utiču na čoveka. Učesnici radionice bili su vrlo kreativni i dizajnirali su i nacrtali izmišljenu invazivnu stranu biljku i dali joj neobična imena. Crteži će biti deo izložbe u učionici i svakodnevno će podsećati učenike na potencijalnu buduću invaziju koja im preti.

Tematika invazivnih stranih vrsta je vrlo apstraktna, pa je izazov bio približiti je najmlađim uzrastima. U okviru projekta Sava TIES osmišljene su interaktivne radionice pomoću kojih će najmlađi uzrast, školarci i šira javnost na zanimljiv način moći da nauče korisne informacije. Učesnici takvih radionica imaće priliku da nauče koje su biljke među invazivnim stranim vrstama prisutnim u njihovom okruženju i kako sprečiti njihovo širenje. Edukacija i informisanje veoma su važno sredstvo za podizanje svesti javnosti o zabrinjavajućoj problematici koje ove vrste izazivaju u našem okruženju. Sledeće godine partneri na projektu pokušaće da prošire znanje svih zainteresovanih strana o invazivnim stranim biljkama koje su prisutne u slivu reke Save izvođenjem edukativnih radionica.

     
Top of Page