Pokrajinski zavod za zaštitu prirode

geoportal
Zbrinjavanje
UNESCO – Man and the Biosphere Programme
restore4Life projekat
coopMDD projekat
logo-lifeline-mdd

INFORMATOR O RADU PZZP

INFORMATOR O RADU PZZP

Događaji

Jun 2021
pon uto sre čet pet sub ned
1
2
3
4
5
Nema slike
Svetski dan zaštite životne sredine je dan koji se obeležava u celom svetu svakog 5. juna kroz razne aktivnosti i kampanje, sa cilјem da se skrene pažnja javnosti na brojne ekološke probleme i potrebu očuvanja životne sredine. Datum 5. juni je odredila Generalna skupština UN jer se tog dana održala Konferencija o zaštiti životne sredine u Stokholmu 1972. godine. U svetu se na ovaj dan pokreću brojne aktivnosti u koje je uklјučena javnost, a koje propagiraju odgovorni odnos prema okruženju. U pomenute aktivnosti se jednako uklјučuje i vladin i nevladin sektor.
Datum :  subota, 05 jun 2021
6
7
8
Nema slike
Svetskog dana okeana podsećamo se na vitalnu ulogu mora i okeana za nas same pa i celu Evropu i svet. Iako nije zvanično proglašen od strane Ujedinjenih nacija, svetski Dan okeana se slavi svakog 8. juna i to od 1992. godine, pošto je taj datum utvrđen na samitu u Rio de Žaneiru. Ovaj dan je prilika da se slavi svetski okean i naša lična povezanost sa morem. Svetski okean je neophodno čuvati iz mnogo razloga, a najvažniji među njima su sledeći: on proizvodi najveći deo kiseonika koji udišemo pomaže ljudima da se prehrane reguliše našu klimu čisti vodu koju pijemo predstavlja izvor mogućih lekova
Datum :  utorak, 08 jun 2021
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Nema slike
Dan borbe protiv isušivanja i poplava
Datum :  četvrtak, 17 jun 2021
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
Nema slike
Dan Dunava je integralni deo saradnje podunavskih zemalja i proslavlja se u svih četrnaest zemalja potpisnica Međunarodne konvencije o zaštiti Dunava, kako bi se podigla svest za očuvanje reke kod što većeg broja pojedinaca i kako bi se apelovalo na racionalnu upotrebu vodenih resursa. U zemljama širom Evrope inicijator obeležavanja Dana Dunava je Međunarodna komisija za zaštitu reke Dunav (International Commission for Danube Protection – ICPDR), čija je misija da promoviše i koordinira održivo i integralno upravljanje vodama, uključujući i zaštitu, poboljšanje i racionalnu upotrebu voda.
Datum :  utorak, 29 jun 2021
30
logo-pannoneagle

PZZP je član IUCN-a

IUCN
wwf-logo

WWF - FOND ZA ZAŠTITU PRIRODE

Sava TIES - 6. Upravni odbor - online sastanak

Sava TIES - 6. Upravni odbor - online sastanak

 

Uprkos globalnoj pandemiji virusa korona, uspešan sastanak projektnih partnera i 20 članova SavaParks mreže održan je od 5. do 7. oktobra 2020. SavaParks mrežu čini oko 20 članova iz 13 različitih institucija i 5 zemalјa. Sastanak je održan putem online platforme i učesnici su bili zadovoljni jer su mogli da se sretnu i razmene informacije i iskustva na „novi normalan" način.

Članovima mreže pružena je obuka u komunikacijskim i pregovaračkim veštinama, što je bilo izuzetno korisno za pobolјšanje budućih aktivnosti Mreže vezanih za složenost upravlјanja zaštitom prirode. Učesnici su takođe čuli prezentacije o primerima dobre prakse prilikom upravljanja invazivnim vrstama u Hrvatskoj i Srbiji. Petra Kutleša, voditelјica Odjela za strane vrste, Institut za životnu sredinu i prirodu pri Ministarstvu privrede i održivog razvoja, predstavila je projekte sufinansirane sredstvima EU u vezi sa invazivnim vrstama koje njena institucija sprovodi u Hrvatskoj. Predstavila je prvu hrvatsku nacionalnu bazu podataka o stranim vrstama. Takođe je najavila pokretanje projekta „Život CONTRA Ailanthus" koji će biti fokusiran na iskorenjivanje kiselog drveta (Ailanthus altissima) . Kiselo drvo invazivna je strana bilјka koja uzrokuje probleme polјoprivredi, transportu i sektoru zaštite prirode, kao i lokalnom stanovništvu zbog brzog širenja i zarastanja, izjavila je Petra. Goran Tmušić sa Prirodno-matematičkog fakulteta, Univerziteta u Novom Sadu (Srbija) iz Laboratorije za invazivne i alergene bilјke, održao je prezentaciju o uspešnoj saradnji naučnika i lokalne administracije u iskorenjivanju ambrozije i drugih alergenih bilјaka na teritoriji Vojvodine.

Projektni partneri predstavili su pilot mere sprovedene u zaštićenim područjima u ovoj godini i finansijski okvir prethodnih troškova različitih metoda za iskorenjivanja invazivnih bilјaka. Ovi dragoceni podaci biće predstavlјeni u javnom dokumentu pod nazivom „Međusektorske smernice za zajedničko upravlјanje, kontrolu i iskorenjivanje invazivnih stranih vrsta u slivu reke Save". Započeta je analiza pravnog okvira za upravlјanje stranim invazivnim vrstama u zemlјama sliva Save. Nalazi i preporuke ove analize, koja će takođe uklјučiti iskustva projekta Sava TIES, biće predstavlјeni nacionalnim i regionalnim donosiocima odluka u narednoj godini sa cilјem da budu ugrađeni u zakonodavstvo. Nalazi i preporuke namenjeni su zaštiti prirode, polјoprivredi, šumarstvu i vodoprivredi i biće dostupne široj javnosti.

Ovaj sastanak, iako je održan online, pokazao se izuzetno korisnim za razmenu informacija između partnera i članova SavaParks mreže i uspostavlјanje međusektorske saradnje.

Top of Page