Pokrajinski zavod za zaštitu prirode

geoportal
Zbrinjavanje
UNESCO – Man and the Biosphere Programme
restore4Life projekat
coopMDD projekat
logo-lifeline-mdd

INFORMATOR O RADU PZZP

INFORMATOR O RADU PZZP

Događaji

Septembar 2020
pon uto sre čet pet sub ned
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Nema slike
Od 1995. godine, 16. septembar se u celom svetu obeležava kao Međunarodni dan očuvanja ozonskog omotača. Povod za ovaj datum je Montrealski protokol (potpisan 16. septembra 1994. godine) kojim su predviđene aktivnosti koje bi omogućile zaštitu i očuvanje ozonskog omotača.
Datum :  sreda, 16 septembar 2020
17
18
Nema slike
Dan geologa
Datum :  petak, 18 septembar 2020
19
20
21
22
23
24
25
26
Nema slike
Svetski dan čistih planina, obeležava se već gotovo dvadeset godina. Obično se obeležava na način da se obavljaju ekološke aktivnosti poput akcija čišćenja, poseta prirodi i planinarenjem.Čistoća i očuvanost planina jako je bitna za sve nas, a na to nas podseća ovaj važan datum.
Datum :  subota, 26 septembar 2020
27
Nema slike
Svetski dan turizma se obeležava sa ciljem razvijanja svesti međunarodne zajednice o važnosti turizma i njegovih kulturnih, društvenih, političkih i ekonomskih vrednosti. Svetska turistička organizacija je 1979. godine ustanovila 27. septembar kao Svetski dan turizma, jer je na taj dan 1970. godine u Meksiku usvojen Statut te organizacije.
Datum :  nedelja, 27 septembar 2020
28
29
30
logo-pannoneagle

PZZP je član IUCN-a

IUCN
wwf-logo

WWF - FOND ZA ZAŠTITU PRIRODE

Eko kampanja: Čujte i ne trujte!

Eko kampanja: Čujte i ne trujte!

Sve su češća trovanja životinja uzrokovana pogrešnom upotrebom pesticida. Žrtve trovanja nisu samo „nepoželjne“ životinje, već u velikoj meri i zaštićene vrste, kao i domaće životinje. Posledice trovanja su postale posebno drastične za populacije pojedinih retkih vrsta ptica. U Specijalnom rezervatu prirode „Gornje Podunavlje“ se 2014. godine gnezdilo 22 para strogo zaštićenog orla belorepana. Iste godine je u okolini ovog zaštićenog područja pronađeno 11 mrtvnih ptica. Za 8 je dokazano da su uginule nakon što su jele hranu tretiranu pesticidom koji sadrži karbofuran. U pitanju je izuzetno jako sredstvo koje može da otruje i usmrti sve životinje, ali i čoveka!

Nepravilna i neodgovorna upotreba pesticida je uzrok trovanja životinja

Upotreba pesticida u neodgovarajuće godišnje doba, na način koji je suprotan uputstvu za upotrebu, u količinama većim od propisanih i pri neodgovarajućim vremenskim prilikama, kao i primene pesticida čiji su promet, držanje i upotreba zabranjeni, često su uzroci pomora životinja. Osim toga, neodgovorno rukovanje pesticidima zagađuje životnu sredinu i predstavlja opasnost po ljudsko zdravlje. U situaciji lake dostupnosti, masovne upotrebe dozvoljenih, kao i evidentne upotrebe zabranjenih hemijskih sredstava u poljoprivredi, negativan uticaj pesticida na životinjske populacije poražavajuće je velik i dugoročno štetan.

Trovanje životinja zatrovanom hranom (mamcima)

Namerno ili slučajno trovanje strogo zaštićenih divljih životinja je  krivično delo, za koje su zakonom predviđene stroge novčane i zatvorske kazne! Usprkos tome, ono se vrlo često primenjuje u rešavanju neugodnosti koje pričinjavaju “nepoželjne” životinje, naročito grabljivci.

orao-belorepan

Kako prepoznati zatrovani mamac i slučaj trovanja životinja?

Jaki praškasti ili granulisani otrovi su često upadjivo obojeni, a na zatrovanom mamcu (lešu životinje ili njegovom delu koji je tretiran pesticidom) i u njegovoj neposrednoj blizini, mogu se uočiti tragovi iste boje. Ukoliko se za mamac koristi seme biljaka (zrnevlje), ono se takođe lako prepoznaje po nepogrešivo upadljivim bojama. Trovane životinje obično su nađu blizu mamca: ptice u krugu poluprečnika od 20 metara od mesta gde je mamac, a sisari u krugu poluprečnika 100 do 200 metara od mamca. Tipičan simptom trovanja ptica je položaj tela sa visećim krilima i glavom, te zgrčenim kandžama.

ZAUSTAVIMO TROVANJE SADA!

Kako postupiti?

Ukoliko pronađete leš bilo koje vrste životinje ili sumnjivi mamac:

  1. 1. Ne dirajte!

Nikada nemojte dirati mamac ili uginulu životinju! Obezbedite mesto na način da mu deca i domaće životinje ne mogu prići. Ne oštećujte i ne pomerajte tragove na mestu nalaza.

  1. 2. Zabeležite!

Fotografišite ili snimite detalje ili celu situaciju, ukoliko je moguće.

  1. 3. Pozovite poseban broj telefona za hitno delovanje, te prijavite slučajeve koje uočite, a podaci o prijavama biće prosleđeni institucijama koje su nadležne da reaguju. Tel: 063 153 83 85

TELEFON ZA HITNE SLUČAJEVE: 063 153 83 85

​ŠTA JE KARBOFURAN?

carbofuranKarbofuran je visoko toksični pesticid (sredstvo za uništavanje organizama koje štete poljoprivrednoj proizvodnji). Do juna 2014. godine, kada je u Srbiji preprat „Furadan 35 ST“ (koji sadrži karbofuran) zabranjen za upotrebu, promet i skladištenje, koristio se za predsetveno tretiranje semena, kako bi se ono zaštitilo od štetnih insekata. Karbofuran izaziva paralizu mišića, blokira nerve i dovodi do gušenja. Vrlo male doze veoma ozbiljno oštećuju zdravlje i imaju smrtonosan efekat nekoliko dana posle trovanja, kako kod ljudi, tako i kod životinja. Unošenje većih količina ovog otrova izaziva brzu, skoro trenutnu smrt životinja i čoveka.

Pesticid koji sadrži karbofuran lako se prepoznaje po crvenkastoj (ružičastoj) boji. Upotreba karbofurana može da bude KRIVIČNO DELO!

TROVANJE JE ZABRANJENO!

Posledice koje možete da izazovete neodgovornom upotrebom pesticida, mogu nepovratno da oštete ljudsko zdravlje, vodu, zemljište, biljke, domaće i divlje životinje! Zato, ako u poljoprivrednoj proizvodnji primenjutjete bilo koje hemijsko sredstvo, strogo se držite uputstva za upotrebu, koje se prilaže uz svako pakovanje pesticida. Pesticide nikada nemojte kupovati od prodavaca koji za tu delatnost nisu registrovati, na crnom tržištu, niti ukoliko nemaju uputstvo za upotrebu. Trovanje životinja je krivično delo za koje prema Krivičnom zakoniku (član 264, stav 2, član 265, stav 1 i 2, član 269, stav 2,) preti i zatvorska kazna do 3 godine. Za ubijanje zaštićenih vrsta vam preti kazna i do 400.000 din (Pravilnik o odštetnom cenovniku za utvrđivanje visine naknade štete prouzrokovane nedozvoljenom radnjom u odnosu na strogo zaštićene i zaštićene divlje vrste). Rizikujete da za to budete kažnjeni!

O KAMPANJI „ČUJTE I NE TRUJTE! ORAO PAO”

WWF – Svetski fond za prirodu pokrenuo je kampanju za odgovorno korišćenje pesticida u prirodi pod nazivom „Čujte i ne trujte! Orao pao”. Kampanja se realizuje uz podršku Pokrajinskog  sekretarijata za urbanizam, graditeljstvo i zaštitu životne sredine, a u saradnji s Pokrajinskim zavodom za zaštitu prirode, Zavodom za zaštitu prirode Srbije, Društvom za zaštitu i proučavanje ptica Srbije i JP „Vojvodinašume”.

Više iz ove kategorije

« Zaštićene vrste

Top of Page